Starou hádanku „co bylo dřív, slepice nebo vejce“ rozlouskl tým vědců v roce 2010. Vejci věří, že odpovědí je slepice. Vědci zjistili, že aby bylo možné vyrobit vejce, muselo se vyvinout ve vaječnících slepice, což znamená, že před vejcem musela být slepice. Věčný spor je tedy vyřešen!
Také je tu technická část důkazu: Specifický protein ve vaječnících slepic, nazývaný ovocledidin-17, je zodpovědný za přeměnu uhličitanu vápenatého na krystaly kalcitu. Tyto krystaly kalcitu tvoří skořápku vajíčka a umožňují snesení vajíčka.
První domácí slepice
Historie kura domácího začíná v Číně a přilehlých oblastech před neuvěřitelnými 10 000 lety. Mitochondriální DNA extrahovaná z fosilizovaných kostí nalezených v severní Číně byla porovnána s DNA dnešních slepic. Analýza genomu odhalila, že zkamenělé kosti mají stejné DNA jako dnešní slepice. Kromě toho analýza odhalila, že zkamenělé kosti sdílely mnohem větší podíl DNA s červenou pralesní drůbeží. To dává smysl, protože je známo, že dnešní slepice jsou kříženci řady volně žijící drůbeže, jako je rudá a šedá pralesní drůbež.
Nejrozšířenější teorií je, že staří čínští farmáři chytali, chovali a domestikovali drůbež rudou. Jak se tito ptáci šířili dále přes Asii, byli hybridizováni s řadou domestikovaných divokých druhů. Farmáři ve svém chovu nepochybně vybrali ty nejproduktivnější nosnice vs. masný typ a tak vzniklí hybridní ptáci tvořili základ dnešních slepic.
Rozšíření slepic do Afriky a Evropy
Jak se domestikované slepice šířily po Asii, bylo jen otázkou času, kdy se dostanou do Afriky a Evropy. Bohužel díky oceánu, který vlastně zastavil jejich putování, závisela cesta slepic už jen na obchodu mezi starověkými asijskými, africkými a evropskými civilizacemi. Před 10 000 lety bylo na Zemi asi ½ milionu lidí a mezi vzdálenými civilizacemi byl jen malý kontakt, což cestu slepic jaksi zpomalilo.
Ale asi před 4000 lety se slepice dostaly do oblasti v Indii známé jako údolí Indu. Odtud je obchod zavedl na severozápad do Evropy a přímo na západ do Afriky.
Slepice dosahují Ameriky
Předpokládá se, že se slepice do Ameriky dostaly na polynéských lodích z Tongy, Samoy, Niue, Havaje a Velikonočního ostrova kolem roku 1350 – tedy nejméně 100 let předtím, než Kolumbus „objevil“ Ameriku. Ačkoli to může být zklamáním pro všechny fanoušky Kryštofa Kolumba, důkazy jsou zcela přesvědčivé, protože používá uhlíkové datování starých slepičích kostí a analýzu genomu k porovnání kostí se starými slepičími kostmi nalezenými v Polynésii.